Acer Swift X SFX14-42G-R607
Aspect Ratio:16:9.Control method:voice.Maximum Power Supply Wattage : 90 W Ultimate Performance. Uncompromised Battery Life: Speed up tasks with AMD Ryzen 7 5825U processor with Zen 3 Core Architecture, available for ultrathin laptops, so you can save time and get back to creating RTX, It’s On: The latest NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU (4GB GDDR6 VRAM) is powered by award-winning Ampere architecture with new Ray Tracing Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors supporting DirectX 12 Ultimate for incredible creativity A True Visual Representation: Create your best content on the 14″ Full HD (1920 x 1080) IPS Widescreen LED-backlit 100%
Last updated on May 14, 2026 7:34 pm
Compare
  • Aspect Ratio:16:9.Control method:voice.Maximum Power Supply Wattage : 90 W
  • Internal Specifications: 16GB LPDDR4X memory (maximum 16GB); 512GB NVMe SSD; 802.11ax Wi-Fi 6 Dual-Band 2.4 GHz and 5 GHz featuring 2×2 MU-MIMO technology; Bluetooth 5.2
Acer Swift X SFX14-42G-R607 Creator Laptop | 14" Full HD 100% sRGB | AMD Ryzen 7 5825U | NVIDIA RTX 3050 Ti Laptop GPU | 16GB LPDDR4X | 512GB SSD | Wi-Fi 6 | Backlit KB | Windows 11, Gray
Acer Swift X SFX14-42G-R607 Creator Laptop | 14" Full HD 100% sRGB | AMD Ryzen 7 5825U | NVIDIA RTX 3050 Ti Laptop GPU | 16GB LPDDR4X | 512GB SSD | Wi-Fi 6 |...
Amazon.com
Amazon price updated: May 14, 2026 7:34 pm
Category:
Part Number
NX.K79AA.001
Model
NX.K79AA.001
Warranty
One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
Color
Gray
Release Date
2022-04-25T00:00:01Z
Size
14-14.99 inches