Acer Swift Go SFG16-72T-95Z6
Acer Swift Go 16 Intel Evo Edition Laptop | 16" 1920 x 1200 Touch Display | Unlock AI Experiences | Intel Core Ultra 9 Processor 185H | Intel ARC | 16GB...
Acer Swift Go 16 Intel Evo Edition Laptop | 16" 1920 x 1200 Touch Display | Unlock AI Experiences | Intel Core Ultra 9 Processor 185H | Intel ARC | 16GB LPDDR5X | 1TB SSD | Wi-Fi 7 | SFG16-72T-95Z6
+ Delivery *
in stock
Acer Swift 16 AI Laptop, 16" 3K 120Hz OLED Touchscreen, Intel Core Ultra 7 256V Series 2, Stylus Pen, Backlit Keyboard, Fingerprint, Wi-Fi 7, Windows 11...
Acer Swift 16 AI Laptop, 16" 3K 120Hz OLED Touchscreen, Intel Core Ultra 7 256V Series 2, Stylus Pen, Backlit Keyboard, Fingerprint, Wi-Fi 7, Windows 11 Home, Ice Black(16GB DDR5 RAM | 1TB SSD)
+ Delivery *
in stock
Amazon price updated: May 12, 2026 4:46 pm
* Delivery cost shown at checkout.
Last updated on May 12, 2026 4:46 pm
Compare
Category:
Part Number
NX.KSPAA.009
Model
NX.KSPAA.009
Warranty
One-year International Travelers Limited Warranty (ITW)
Color
Silver
Release Date
2024-05-19T00:00:01Z
Size
16" Touch